کلینیک تخصصی خورشید اینستاگرام مقالات اینستاگرام خارش بدن در دوران بارداری
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

خارش بدن در دوران بارداری

در دوران بارداری، خارش بدن به دلیل کشش پوست در ماه‌های آخر بارداری اغلب اتفاق می‌افتد. همچنین، تغییرات هورمونی در ماه‌های اول نیز ممکن است باعث خارش پوست شوند. در صورت خارش شدید، حتما باید به پزشک مراجعه کرده و احتمال کلستاز بارداری را بررسی کرد.

اگر به خارش پوست در دوران بارداری دچار شدید، ممکن است به دلیل عوامل مختلفی از جمله تغییرات هورمونی، خشکی پوست، التهاب پوست یا عفونت باشد. در برخی موارد، خطرناک بوده و نیاز به اقدام پزشکی دارد، اما در موارد دیگر، خارش خفیف می‌تواند با تغییر سبک زندگی و استفاده از محصولات مرطوب کننده کاهش یابد.

در صورتی که خارش شما خفیف است، می‌توانید از محصولات مرطوب کننده پوست و رعایت تغذیه سالم و مصرف آب کافی استفاده کنید. همچنین، از پوشیدن لباس‌های راحت و اجتناب از بیش‌فعالی و استرس نیز می‌توانید به عنوان روش‌های کاهش خارش پوست در دوران بارداری استفاده کنید.

در صورت عدم تسکین خارش پوست، باید به دکتر زنان یا دکتر پوست مراجعه کنید تا علت خارش شما تشخیص داده شود و درمان مناسبی برای آن تجویز شود. بعضی از موارد خارش پوست می‌تواند به جنین آسیب وارد کند، بنابراین درصورتی‌که دچار خارش پوست در دوران بارداری شدید، حتما باید به دکتر مراجعه کنید. همچنین، رعایت سبک زندگی سالم و مصرف غذاهای حاوی ویتامین‌ها و مواد مغذی می‌تواند به عنوان روشی برای پیشگیری از خارش پوست در دوران بارداری مفید باشد.

خارش در دوران بارداری

مقالات دیگر: آلرژی در بارداری

علائم همراه با خارش پوست در بارداری

خانم‌هایی که با خارش پوست در دوران بارداری مواجه هستند، معمولا تنها علامتی که دارند، خارش است. این عارضه ممکن است همراه با جوش‌هایی در پوست باشد، اما در بیشتر موارد بدون جوش است. خارش معمولا در دست و پا شروع می‌شود، اما ممکن است به سایر قسمت‌های بدن نیز گسترش یابد. خانم‌های باردار بیشتر از خارش شبانه شکایت می‌کنند.

همچنین، علاوه بر خارش، علائم دیگری نیز ممکن است در بعضی از حالات دیده شود. این علائم می‌تواند شامل ادرار تیره، قرمزی پوست، و در موارد نادر زردی پوست و سفیدی چشم باشد. خارش بدن در دوران بارداری معمولا از هفته ۳۰ شروع می‌شود، اما در برخی افراد ممکن است این علائم در هفته ۸ هم ظاهر شود.

علت خارش بدن در بارداری

در دوران بارداری، حدود ۲۰٪ از خانم‌ها با خارش پوست روبرو می‌شوند. در اغلب موارد، خارش طبیعی است و مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما گاهی اوقات ممکن است نشانه شرایط پزشکی جدی باشد. در زیر، تمام علل خارش پوست از خفیف تا شدید در دوران بارداری توضیح داده شده است:

۱. کشیدگی پوست: با رشد جنین و بزرگ شدن رحم، پوست ناحیه شکم کشیده می‌شود. این کشیدگی پوست، به‌ویژه در بارداری اول یا چندقلو، بیشتر احساس می‌شود. در برخی زنان، همچنین خارش در اطراف سینه و نوک سینه نیز احساس می‌شود.

۲. خشکی پوست: تغییرات هورمونی در دوران بارداری، می‌توانند تاثیرات زیادی در قسمت‌های مختلف بدن ایجاد کنند. این تغییرات، روی چربی پوست هم تاثیر گذاشته و باعث خشکی پوست و پوسته‌پوسته شدن آن می‌شود. در زمستان، خشکی پوست بیشتر شده و خارش افزایش پیدا می‌کند.

۳. حساسیت: در دوران بارداری، حساسیت به مواد شیمیایی یا غذایی ممکن است بیشتر شود. ممکن است شما از عطر یا پارچه‌ای خاص استفاده کنید و پوست بدن تحریک شود. در نتیجه، پوست برای مدتی دچار خارش می‌شود.

۴. اگزما: در دوران بارداری، احتمال بروز برخی بیماری‌های پوستی مانند اگزما بالا می‌رود. هنوز دلیل اصلی این موضوع مشخص نیست. اگر قبلا دچار اگزما شده‌اید، در دوران بارداری ممکن است بدتر شود. برخی خانم‌ها نیز بالعکس بوده و متوجه می‌شوند بیماری پوستی آنها در دوران بارداری بهبود پیدا کرده است.

۵. پروریگو: پروریگو برجستگی‌های پوسته‌داری هستند که باعث خارش می‌شوند. این برجستگی‌ها بیشتر روی پاها، بازوها و شکم دیده می‌شوند. در طول نه ماه بارداری، احتمال بروز این عارضه وجود دارد.

۶. کلستاز بارداری: کلستاز بارداری یا کلستاز داخل کبدی حاملگی، نوعی بیماریکبدی است که در دوران بارداری رخ می‌دهد و باعث خارش پوست می‌شود. این بیماری به دلیل تولید زیاد صفرا توسط کبد در دوران بارداری ایجاد می‌شود. خارش در این بیماری بیشتر در نواحی دست‌ها و پاها و شکم دیده می‌شود و ممکن است با درمان کلستاز بارداری، خارش نیز بهبود یابد.

نکته مهمی که باید در نظر داشت، این است که در برخی موارد، خارش پوست نشانه شرایط پزشکی جدی مانند پره‌اکلامپسی (یک بیماری کبدی خطرناک در دوران بارداری) و یا اینفکشن‌های پوستی می‌باشد. بنابراین، در صورتی که خارش پوست شما خیلی شدید است و با درمان خانگی کنترل نمی‌شود، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا شرایط پزشکی خاص شما را بررسی کند.

درمان خارش بدن در بارداری

همان‌طور که اشاره شد، وجود چندین عامل مختلف می‌تواند باعث خارش بدن در دوران بارداری شود. در بسیاری از موارد، استفاده از روش‌های خانگی می‌تواند به کاهش خفیف خارش کمک کند. اما اگر خارش مربوط به کلستاز بارداری باشد، باید به شدت مورد توجه قرار گیرد و درمان فوری صورت گیرد. در این حالت، پزشک ممکن است داروهای خاصی را برای تسکین خارش شدید تجویز کند، به عنوان مثال داروی ursodiol که می‌تواند سطح صفرا در خون را کاهش دهد. همچنین، یکی از روش‌های دیگر برای کاهش خارش، خیس شدن بدن در آب خنک یا گرم است.

با توجه به تأثیر کلستاز بارداری بر روی جنین، پزشک زنان باید ضربان قلب جنین را بررسی کند و آزمایش‌هایی را برای بررسی سلامت جنین انجام دهد. در صورت لزوم، زایمان زودتر از موعد ممکن است پیشنهاد شود تا از سقط جنین جلوگیری شود.

همچنین، برای کاهش خارش بدن در دوران بارداری، می‌توان از روش‌های خانگی استفاده کرد. به عنوان مثال، تغییر عطر یا محصولات شوینده، پوشیدن لباس‌های گشاد با جنس نخی یا الیاف طبیعی، قرار دادن ماست روی نواحی خارش‌دار، استفاده از مرطوب‌کننده، روغن زیتون یا روغن نارگیل، افزایش مصرف آب و مایعات سالم، و استفاده از کمپرس یخ یا مرطوب بر روی نواحی خارش‌دار می‌تواند به کاهش خارش کمک کند. همچنین، می‌توان از ژل آلوئه‌ورا استفاده کرد که خاصیت مرطوب‌کننده دارد و می‌تواند به طور موقت خارش را کاهش دهد، البته بهتر است از ژل طبیعی استفاده کرد و از ترکیبات شیمیایی خودداری کرد.

پاسخ به سوالات مهمی که ممکن است برای شما پیش بیاید👇

با توجه به تحقیقات انجام شده، خارش بدن در دوران بارداری هیچ ارتباطی با جنسیت جنین ندارد و معمولا به علت کشیدگی پوست یا خشکی پوست در این دوران ایجاد می‌شود. در هفته‌های اول بارداری، تغییرات هورمونی می‌تواند علت خارش پوست باشد. در ماه‌های آخر بارداری، افزایش حجم رحم و رشد جنین ممکن است باعث کشش و خشکی پوست نواحی شکم و سینه شود و خارش خفیفی را ایجاد کند. اما اگر خارش شدیدی در دست و پا، به‌ویژه کف پا و کف دست، وجود دارد، احتمال کلستاز بارداری را نیز باید در نظر گرفت و باید به پزشک مراجعه کرد. بهترین راه حل برای کاهش خارش بدن در دوران بارداری، استفاده از روش‌های خانگی و در صورت لزوم، تجویز داروهای خاص توسط پزشک است.

عکس دکتر سید قوام الدین تولایی

کلینیک تخصصی خورشید

 آزمایشگاه تخصصی آلرژی و ایمونولوژی در محل کلینیک  به منظور رفاه  مراجعین راه اندازی شد و قادر به نمونه گیری جهت انجام کلیه آزمایشات و  تست های تشخیصی تخصصی RIDA، تشخیص آلرژی های غذایی، آسم و رینیت و سایر تست های تخصصی می باشد.
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =

Call Now Button