کلینیک تخصصی خورشید اینستاگرام حساسیت پوستی اینستاگرام حساسیت به لاتکس و راه های درمان آن
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

حساسیت به لاتکس و راه های درمان آن

پروتئین موجود در لاستیک می تواند باعث واکنش آلرژیک در برخی افراد شود. این واکنش می تواند از یک عطسه ساده تا شوک آنافیلاکتیک متغیر باشد که یک مشکل بسیار جدی است که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. لاستیک نازک و الاستیک موجود در دستکش، کاندوم و توپ حاوی مقدار زیادی از این پروتئین است. این محصولات نسبت به محصولات ساخته شده از لاستیک سخت (مانند لاستیک) واکنش های آلرژیک بیشتری ایجاد می کنند.

حساسیت به لاتکس

از آنجایی که برخی از دستکش ها با نشاسته ذرت پوشانده شده اند، ذرات پروتئین لاتکس می توانند به نشاسته ذرت بچسبند و با برداشتن دستکش ها به هوا پرتاب شوند. در مناطقی که اغلب دستکش ها را می پوشند و در می آورند، هوا ممکن است حاوی مقدار زیادی ذرات لاتکس باشد.

لاتکس چیست؟

لاتکس یک لاستیک طبیعی است که از مایع تولید شده توسط درختان لاستیک به دست می آید. این مایع برای ساخت بسیاری از محصولات لاستیکی زیر که در خانه و محل کار استفاده می شوند، پردازش می شود:

 • دستکش برای شستن ظروف
 • نوارهای الاستیک برای لباس
 • اسباب بازی های لاستیکی
 • پستانک و شیشه شیر
 • نوارهای الاستیک؛
 • نوار چسب و پانسمان
 • پوشک و نوار بهداشتی

علاوه بر این، بسیاری از لوازم پزشکی و دندانپزشکی حاوی لاتکس، از جمله دستکش، کاف فشار خون، کاتترهای ادراری، سدهای دندانی، و مواد مورد استفاده برای پوشاندن دندان پس از درمان ریشه، و همچنین تورنیکت و تجهیزات احیا هستند. تمامی این محصولات در نسخه بدون لاتکس نیز موجود هستند.

علائم آلرژی به لاتکس

آلرژی به لاتکس می تواند خفیف یا شدید باشد و برخی از علائم زیر را ایجاد کند:

 • چشم های قرمز و آبریزش و خارش چشم
 • عطسه و آبریزش بینی
 • سرفه کردن
 • بثورات پوستی یا کهیر
 • مشکل در تنفس (سفتی در قفسه سینه)

برخی از افرادی که از دستکش لاتکس استفاده می کنند دارای تاول، زخم، ترک یا نواحی قرمز و متورم در دستانشان هستند. این علائم معمولاً در عرض 12 تا 36 ساعت پس از تماس با لاتکس ظاهر می شوند. این علائم را می توان با پوشیدن دستکش های بدون لاتکس، استفاده از آستر داخل دستکش و توجه بیشتر به بهداشت دست برطرف کرد.

فردی که آلرژی شدید به لاتکس دارد نیز می تواند یک واکنش آلرژیک تهدید کننده زندگی داشته باشد. این واکنش “شوک آنافیلاکتیک” نامیده می شود و علائم آن به شرح زیر است:

 • مشکل در تنفس
 • سرگیجه
 • گیجی
 • خس خس سینه
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • نبض تند یا ضعیف
 • از دست دادن هوشیاری

فردی که دچار شوک آنافیلاکتیک می شود باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

بیشتر بخوانید : علت اصلی حساسیت به لوازم آرایشی

آیا بین آلرژی به لاتکس و برخی مواد غذایی ارتباطی وجود دارد؟

از آنجایی که برخی از پروتئین‌های لاستیک شبیه پروتئین‌های موجود در غذاها هستند، می‌توانند در افرادی که به لاتکس حساسیت دارند، واکنش آلرژیک ایجاد کنند. رایج ترین آنها در میان این غذاها موز، آووکادو و کیوی است. اگرچه بسیاری از غذاهای دیگر می توانند باعث واکنش آلرژیک شوند، اما اگر فرد سعی کند از همه آنها اجتناب کند، ممکن است مشکلات تغذیه ای ایجاد شود. بنابراین توصیه می شود فقط از غذاهایی که قبلاً برای شما واکنش آلرژیک ایجاد کرده اند خودداری کنید.

اگر متوجه شدم به لاتکس حساسیت دارم چه؟

اگرچه هیچ درمانی برای آلرژی به لاتکس وجود ندارد، اما می‌توانید با اجتناب از تماس مستقیم با لاتکس، خطر بروز واکنش را کاهش دهید. اقدامات لازم را انجام دهید تا متوجه شوید کدام محصولات حاوی لاتکس در اطراف شما هستند. سپس محصولات جایگزین را پیدا کنید. همچنین مهم است که از تنفس ذرات لاتکس از دستکش های پودری یا منابع دیگر خودداری کنید. اگر شما یک کارمند مراقبت های بهداشتی یا بیمار هستید، همه اطرافیان شما باید دستکش های لاتکس بدون پودر یا بدون لاتکس بپوشند. اگر شما یک کارمند مراقبت های بهداشتی هستید، انواع مختلف دستکش های غیر لاتکس را با هم مقایسه کنید تا متوجه شوید کدام یک برای شما مناسب است.

همیشه از یک دستبند، زنجیر یا جاکلیدی هشدار پزشکی استفاده کنید که به امدادگران و سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی هشدار دهد که به لاتکس حساسیت دارید. با پزشک خود تماس بگیرید تا در صورت بروز واکنش شدید، از تزریق خودکار اپی نفرین (اپینن) استفاده کنید. همچنین ممکن است بخواهید همیشه دستکش های غیر لاتکس همراه خود داشته باشید تا در صورت نیاز به مراقبت های پزشکی، پرسنل اورژانس از آن استفاده کنند.

اگر در محل کار در معرض لاتکس هستید، آلرژی خود را به کارفرما و همکاران خود بگویید. همچنین اگر در منطقه ای کار نمی کنید که در آن خطر آلودگی خون یا مایعات بدن وجود دارد، از دستکش لاتکس به طور کلی اجتناب کنید. اگر دستکش لاتکس ترجیح داده می شود از دستکش های بدون پودر استفاده کنید. این اقدامات از حساسیت سایر افراد به لاتکس جلوگیری می کند.

درمان حساسیت به لاتکس چیست؟

بهترین پیشگیری از واکنش های آلرژیک اجتناب از تماس با آلرژن است. برای این منظور مهم است که کارکنان پرستاری را از آلرژی خود مطلع کنید تا از هرگونه تماس، از جمله از طریق استنشاق، جلوگیری شود. همچنین برچسب ها باید به دقت خوانده شوند تا مشخص شود که آیا یک کالا ممکن است حاوی لاتکس باشد یا خیر. افراد حساس همچنین می توانند از دستکش های نخی در زیر دستکش های لاتکس استفاده کنند. توصیه می شود از فیکوس که می تواند آلرژی متقابل ایجاد کند اجتناب کنید.

عکس دکتر سید قوام الدین تولایی

کلینیک تخصصی خورشید

 آزمایشگاه تخصصی آلرژی و ایمونولوژی در محل کلینیک  به منظور رفاه  مراجعین راه اندازی شد و قادر به نمونه گیری جهت انجام کلیه آزمایشات و  تست های تشخیصی تخصصی RIDA، تشخیص آلرژی های غذایی، آسم و رینیت و سایر تست های تخصصی می باشد.
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − یک =

Call Now Button