کلینیک تخصصی خورشید اینستاگرام حساسیت پوستی اینستاگرام اگزما چیست؟ (انواع و روش های درمان آن)
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

اگزما چیست؟ (انواع و روش های درمان آن)

این عارضه پوستی رایج معمولاً به صورت بثورات قرمز و خارش همراه با تاول ظاهر می شود. اگزما که اغلب در بازوها و پشت زانوها ظاهر می شود، می تواند روی صورت نیز ظاهر شود، به خصوص در کودکان و نوزادان. علائم اگزما (همچنین به عنوان درماتیت آتوپیک شناخته می شود) نوزادان، کودکان و بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد و اغلب در بازوها، پشت زانوها، دست ها، پاها و صورت ظاهر می شود. خارش معمولاً قبل از ظاهر شدن بثورات شروع می شود و پوست را خشک، زبر یا پوسته پوسته می کند.

اگزما

متخصصین پوست از علل دقیق اگزما مطمئن نیستند. اگر علت واضحی وجود نداشته باشد، به نظر می رسد که این بیماری پوستی ناشی از پاسخ سیستم ایمنی بدن به محرک های خارجی و یک مانع پوستی مختل شده است. درک علائم اگزما برای تسکین آنها مهم است، به خصوص از طریق درمان های بدون نسخه که می تواند در تسکین موقت خارش همراه با تحریکات جزئی پوست و بثورات اگزما موثر باشد.

اگزما چیست؟

اگزما یک بیماری پوستی غیر مسری است که باعث قرمزی و التهاب پوست می شود که در صورت خراشیدن ممکن است خارش و خونریزی داشته باشد. علل اگزما متنوع است: استعداد ژنتیکی، سیستم ایمنی بیش از حد واکنش‌پذیر، شرایط آب و هوایی شدید و مواد شیمیایی خشن می‌توانند باعث تشدید اگزما شوند، که معمولاً با یک مانع پوستی مختل شده همراه است که باعث می‌شود رطوبت از پوست تبخیر شود. و آن را در برابر عوامل تحریک کننده آسیب پذیر می کند.

محرک های خاص نیز می توانند باعث تشدید اگزما شوند. از جمله رایج‌ترین آنها می‌توان به پارچه‌های خشن، مانند پشم، دمای شدید، صابون‌ها و مواد شوینده، تماس با حیوانات خاص، و همچنین عفونت‌های تنفسی یا سرماخوردگی اشاره کرد. اجتناب از این محرک‌ها و دانستن نحوه درمان علائم اگزما، مرطوب نگه داشتن پوست و تسکین خارش برای کمک به به حداقل رساندن و محدود کردن شعله‌ها ضروری است.

انواع اگزما

علائم اگزما می تواند خفیف یا شدید باشد. اگزمای خفیف معمولاً به صورت پوست خشک و پوسته پوسته ظاهر می شود، در حالی که علائم شدیدتر اگزما می تواند شامل قرمزی و خارش مداوم و همچنین ترک خوردگی و ترشح باشد. بهترین راه برای تشخیص اگزما مراجعه به متخصص پوست است که بتواند به درستی علت علائم پوستی شما را تشخیص دهد.

انواع اگزما

اگزما یک بیماری پوستی است که باعث قرمزی، خارش و التهاب پوست می شود. علاوه بر شایع ترین شکل اگزما (درماتیت آتوپیک)، چندین شکل دیگر نیز وجود دارد.

درماتیت تماسی

برخلاف درماتیت آتوپیک، درماتیت تماسی زمانی رخ می‌دهد که پوست با یک ماده محرک خاص تماس پیدا می‌کند و باعث قرمزی، خارش و سوزش می‌شود. علل شایع درماتیت تماسی مواد شیمیایی، شوینده‌ها، دود، رنگ‌ها، سفیدکننده‌ها، پشم، محصولات مراقبت از پوست حاوی الکل، صابون‌ها، عطرها و مواد حساسیت‌زا مانند گرده یا شوره حیوانات هستند.

درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک اغلب در نواحی با غلظت بالای غدد چربی ظاهر می شود (مانند قسمت فوقانی پشت، بینی و پوست سر)، این نوع اگزما ناشی از یک واکنش آلرژیک نیست، بلکه توسط میکروارگانیسم ها به ویژه ایجاد می شود. باعث ایجاد کلاهک گهواره در نوزادان و شوره سر در بزرگسالان می شود. علائم می تواند به شکل پوسته های خشک یا پوسته های چرب و قرمزی باشد

دیسیدروزیس

دیسیدروزیس با تاول های خارش دار کوچکی که در لبه های انگشتان دست، انگشتان پا، کف دست و کف پا ظاهر می شود، ظاهر می شود و ممکن است با پوسته پوسته شدن، ترک خوردن و درد همراه باشد. استرس و آلرژی محرک های رایج هستند و این نوع اگزما در زنان دو برابر مردان شایع است.

اگزمای نومولار

این اگزما که در هر سنی ممکن است رخ دهد، با لکه های سکه ای شکل خارش دار مشخص می شود. به نظر می رسد نیش حشرات و خشکی پوست از عوامل اصلی باشند

درماتیت استاز

درماتیت گرانشی یا اگزمای وریدی نیز نامیده می شود، این بیماری پوستی با مشکلات گردش خون همراه است که منجر به تورم و تجمع مایع در ساق پا می شود. این نوع اگزما علاوه بر نشت مایع از سیاهرگ ها به داخل پوست، باعث قرمزی، خارش، پوسته پوسته شدن و درد نیز می شود.

عوارض اگزما بر روی پوست چیست؟

  • اگر علت واکنش آلرژیک پیدا نشود، درماتیت تماسی می تواند مزمن شود. سپس پوست رنگ تیره تری به خود می گیرد و ترک می خورد.
  • اگر اگزما دست ها و پاها را درگیر کند، پوست ضخیم شده و ترک می خورد. در حالت مخالف، بهبودی بسیار سریع و حدود پانزده روز است.
  • دیسیدروزیس یا اگزمای بولوز تکامل اگزما در پا و دست است که می تواند تاول های عمیقی را ایجاد کند.
  • اریترودرمی نتیجه اگزما است که با گسترش ضایعات روی پوست تقریباً در تمام سطح بدن، همراه با لرز و تب ظاهر می شود.

یکی از خطرات اگزمای آتوپیک یا تماسی، عفونت فوق العاده پوست به دلیل خراش شدید است. در واقع، پوست به عنوان یک مانع در برابر باکتری هایی که به طور طبیعی روی آن وجود دارند عمل می کند. استافیلوکوک یکی از باکتری هایی است که اغلب مسئول عفونت های فوق العاده پوست است.

خوب است بدانید: اگزمای آتوپیک می تواند در صورت ابتلای کودک به ویروس تبخال که در محیط نوزادان بسیار وجود دارد، ایجاد شود. التهاب می تواند بدتر شود و سلامت او را بدتر کند و تب کند. اگر این اتفاق برای کودک شما افتاد، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

درمان اگزما

برای درمان اگزما ابتدا باید با پزشک مشورت کنید. او می‌تواند تشخیص دهد، درمان مناسب را تجویز کند و توصیه‌هایی برای محدود کردن حملات اگزما به شما ارائه دهد.

عکس دکتر سید قوام الدین تولایی

کلینیک تخصصی خورشید

 آزمایشگاه تخصصی آلرژی و ایمونولوژی در محل کلینیک  به منظور رفاه  مراجعین راه اندازی شد و قادر به نمونه گیری جهت انجام کلیه آزمایشات و  تست های تشخیصی تخصصی RIDA، تشخیص آلرژی های غذایی، آسم و رینیت و سایر تست های تخصصی می باشد.
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =

Call Now Button